29 listopada w Domu Kultury w Powidzu w ramach projektu „Kapsuła – ludzie miejsca, czas” odbyły się warsztaty, których głównym tematem była woda. Warsztaty te zostały podzielone na dwie części.
W części teoretycznej, prowadzonej przez Iwonę Świechowską, dowiadywaliśmy się o tym jak ważne jest racjonalnie gospodarowanie zasobami wodnymi, szczególnie w konteście ubywania wody w jeziorach. Poruszaliśmy temat czystości Jeziora i jego znaczeniu dla lokalnej fauny i flory, a także problem ubytku wody. Na przykładzie Jeziora omówiono przyczyny i skutki zanieczyszczenia wód w środowisku naturalnym. Przedstawiono również przyczyny zmniejszania się poziomu wody i możliwe rozwiązania tego problemu. Opowiedziano o gospodarce wodnej, sposobach jej oszczędzania przez pryzmat wsi, miast, czy też ważności dla rolnictwa. Uczestnicy dzięki przedstawionym informacjom nabyli potrzebną wiedzę ekologiczną w tym aspekcie, umożliwiono zmianę złych postaw i nabrania poprawnych nawyków oszczędzania wody.
W części praktycznej, prowadzonej przez Rafała Łęckiego z firmy edukacyjnej Zielona Mysz uczestnicy poznali podstawowe właściwości wody oraz sposoby ich wykorzystania. Wykonali doświadczenia, które pomogły odpowiedzieć na pytania: czy wodę można ścisnąć i rozprężyć jak powietrze? Czym jest zjawisko wyporu? czy w powietrzu jest woda i jak można to sprawdzić? czym jest włoskowatość? co pływa, co tonie i od czego to zależy oraz Jak zachowuje się woda w naczyniach połączonych? Na zakończenie wszyscy uczestnicy zbudowali fontannę wodną, która pozwoliła zrozumieć, po co budowano wieże ciśnień. Podczas warsztatów pod okiem specjalisty przygotowano także próbkę wody z jeziora, która trafi do Kapsuła Czasu.
Projekt Kapsuła został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030