1 kwietnia – tak, w Prima Aprilis, mogliśmy oficjalne ogłosić sukces – czyli wiadomość, że uzyskaliśmy dotację w ramach edycji 2023 Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030! I to z jakim wynikiem: 69 na 197 organizacji, które uzyskały to prestiżowe dofinansowanie! I to wcale nie był primaaprilisowy żart – tylko początek naszej nowej przygody z Powidzkim Słuchowiskiem…
Do której już niebawem mieliśmy Was zaprosić! Po kilku tygodniach planowania, rozmów, lepszych i gorszych pomysłów, w końcu mogliśmy podzielić się koncepcją naszego projektu – którego oczywiście byliście najważniejszą częścią! Podczas pierwszego spotkania od razu zarzuciliście nas pomysłami na ciekawe miejsca do naszego audio przewodnika! Już wtedy wiedzieliśmy, że powstaje coś niezwykłego!
Warsztaty i spotkania
W czasie pierwszego z cyklu warsztatów ze specjalistami spotkaliśmy się z niezastąpionym historykiem z powidzkiej szkoły – Sławomirem Skudzawskim, który ze swoją legendarną wręcz charyzmą odkrył przed nami kilka historycznych kart Powidza! Przybliżył nam historię Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – od pierwszych zapisów w źródłach na jej temat, przez czasy przedwojenne i okupacje a także powidzkich włodarzy (wójtów, burmistrzów, zarządców). W czasie dyskusji nie zabrakło przybliżenia sylwetek wyjątkowych, choć często nieznanych szerzej osób, związanych z historią Gminy Powidz. Ustaliliśmy także, z jakich źródeł można czerpać wiedzę przy tworzeniu scenopisów do naszego audio przewodnika.
W kolejnym module spotkaliśmy się z Panią Hieronimą Gazińską, autorką „legend i bajd Powidza”. Opowiedziała co nieco o kulisach powstawania powidzkich legend i zainspirowała swoimi opowieściami do powstania kolejnych pomysłów na odcinki do słuchowiska! Na tym etapie już wiedzieliśmy, że przed nami trudne zadanie selekcji miejsc- to dopiero trzecie projektowe spotkanie, a ilość pomysłów już przerosła nasze oczekiwania!
Wybraliśmy tematykę odcinków
No i stało się! Po wielu dyskusjach, przemyśleniach, pomysłach musieliśmy dokonać tego ciężkiego wyboru! Podczas kolejnych warsztatów powstała finalna koncepcja pomysłów na miejsca do Słuchowiska:
- Łąki ramienicowe Jeziora Powidzkiego
- Ptaki Powidzkiego Parku Krajobrazowego
- Legenda „O bożku Powidzu i jego nieśmiertelnej córce Diwie
- Legenda „O raku na łańcuchu”
- Legenda „O diable na Mytlywku”
- Legenda „O Karecie i czarnej Damie”
- Strajk dzieci szkolnych z historii powidzkiej szkoły
- Uzdrowisko w Powidzu z historii Łazienek
- Otrzymanie praw miejskich z historii Powidza
- Historia wiatraka w Ostrowie
Na tym etapie uczestnicy naszego projektu musieli wykazać się nie lada kreatywnością! W końcu właśnie nadszedł czas na napisanie scenariuszy! Ale było to wyzwanie, z którym uczestnicy poradzili sobie świetnie, jak się niebawem mieliśmy przekonać!
Skoro scenariusze już gotowe to musieliśmy przygotować się do nagrań! Co prawda kunsztu aktorskiego i zapału naszym uczestnikom nie brakowało, ale to dzięki wskazówkom oratorskim Filipa Muszyńskiego oraz warsztatom z emisji głosu z niezastąpioną Basią Smółką wszyscy mogliśmy poczuć się jak profesjonalni speakerzy!
Działo się w studio!
No i zaczęło się! W gościnnych progach Abb-Super Music Production Piotra Nowaka nasi niestrudzeni (i wciąż nieznudzeni) uczestnicy spróbowali swoich sił podczas nagrań w profesjonalnym studio! Nie da się ukryć, że nie tylko było to nie lada wyzwanie, ale dzięki wsparciu goszczącego nas Piotra wszyscy bawili się kapitalnie!
No i stało się! Tym sposobem dochodzimy do sedna tej przygody! Premiery! Podczas spotkania w Domu Kultury zaprezentowaliśmy wszystkim zebranym -uczestnikom, partnerom, gościom efekt finalny czyli nagrania! Nieskromnie należy tu wspomnieć, że wyszło świetnie!
Ale to nie koniec tej wspaniałej zabawy! W miejscach o których mówią słuchowiska powieszone zostały tabliczki informacyjne z kodami qr prowadzącymi do nagrań! Mapę Powidzkiego słuchowiska znajdziecie na naszej stronie – klik!
Bardzo Wam dziękujemy!
Czas na podziękowania: Dziękujemy za wsparcie wszystkim zaangażowanym w nasz projekt instytucjom: Domu Kultury w Powidzu, Bibliotece Publicznej w Powidzu, Gminie Powidz, Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu, Abb -Super Music Production!
Bez Was realizacja tego przedsięwzięcia byłaby o wiele większym wyzwaniem, a współpraca z Wami jak zwykle przebiegała bezproblemowo!
Ale największe podziękowania należą się Wam-naszym uczestnikom i aktorom słuchowiska! Dzięki waszemu zaangażowaniu i wytrwałości wspólnie stworzyliśmy coś niesamowitego i możemy powiedzieć, że zostawiliśmy Gminie Powidz część siebie.
Dziękujemy najwytrwalszym:
– Anna Wiatr
– Anna Wierzbicka
– Wiesław Wróblewski
– Grażyna Kaczmarek
– Zofia Imbiorowicz
– Barbara Smółka
– Marcel Świderski
– Filip Maćkowiak
– Maciej Krajka
– Robert Czechorowski
– Monika Andrzejewska
– Mariusz Cierzniak
– Filip Muszyński
– Krzysztof Szymajda
– Jakub Gwit
– Michalina Andrzejewska
– Rafał Andrzejewski
– Jan Borucki
– Fabian Borucki
– Krystian Bandura
Wsparcie:
– Abb – Super Music Production Piotr Nowak
– Mondayz Szymon Pruszyński, Faustyna Pruszyńska
– Catering Kinga Wareńczak
– Dom Kultury w Powidzu
– Biblioteka Publiczna w Powidzu
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Powidzu
– Urząd Gminy w Powidzu
/-/ Monika Andrzejewska,
Prezeska Stowarzyszenia
/-/ Członkowie Stowarzyszenia
„Powidz, że jest fajnie”